Sayfalar

24 Aralık 2010 Cuma

Büyüme ve Gelişme Nelerden Etkilenir? Doğumsal Anormallikler

Büyüme ve Gelişme Nelerden Etkilenir SUNUM (SLAYT)

büyüme,gelişme,nelerden,etkilenir

Sunudan kısa bir kesit;

Sağlıklı büyüme ve gelişmeyi embriyo döneminden itibaren etkileyerek insan sağlığı üzerinde olumsuzluk yaratan etmenler genetik ya da çevresel kaynaklıdır.

Genetik Etmenlere Bağlı Anormallikler:

DOWN SENDROMU:
Down sendromu, Trizomi 21 ya da Mongolizm; genetik düzensizlik sonucu insanda fazladan bir 21. kromozomun bulunması hastalığına verilen addır.

Yıllar önce bu hastalık incelendiğinde doğan bazı çocukların farklı ırklardan olmalarına rağmen Moğollara benzediği gözlenmiştir. Üst göz kapaklarının aşırı katlanıp gözleriin çekik olmasıyla Moğollara yapay olarak benzedikleri için bu hastalığa "Mongolizim", çocuklara da (Moğollara benzeyen anlamında) "Mongoliot" denilmiştir. bu tip bebeklere "Mongol" denilmiştir. İsim, İngiliz hekim John Langdon Down tarafından 1866'da konulmuştur. Günümüzde, Asyalı bilim adamlarının baskısıyla hastalık hekimin adı olan "Down sendromu" olarak anılmaya başlamıştır.

Klinefelter sendromu:
HÜCRE BÖLÜNMESİ SIRASINDA sırasında, eşeysel kromozom düzensizliklerinden kaynaklanan semptomların hasta kişide görülmesine durumudur.

Hücre bölünmesi sırasında eşey kromozomlarından X'in ayrılmaması durumundan kaynaklanan bir sendromdur. İki tane X kromozomu taşıyan bir yumurta hücresinin normal bir sperm ile döllenmesiyle meydana gelir. Normal karyotipte 46, XY olması gereken bireyin, Klinefelter sendromunda 47, XXY şeklinde karyotipi vardır.

Bu durumdaki kişiler genellikle erkek birey olarak görülür. Uzun kol ve bacakları, kadınımsı kalça çıkıntıları ilk olarak göze çarpan özellikleridir. Testisleri küçük, kadınımsı göğüs (jinekomasti) ve kas gelişimleri vardır. Sesleri erkeklere nazaran daha incedir. Hipogonadizm görülebilir. Sakal ve bıyık gelişimleri çok az, vücut kıllanmaları kadınımsı görünümdedir. Kısır bireylerdir. Canlı erkek doğan bireylerin 500 ya da 1000'inde 1 oranla görülür.

TURNER SENDROMU:
Bir dişide eşey kromozomlarından birinin bulunmaması sonucu ortaya çıkan çeşitli semptomların tümüne verilen addır. Turner sendromluların fenotipi dişi olarak görülür fakat; eşey organları ve eşey hücreleri gelişmez. Kısır bireylerdir. Turner sendromlu bireylerde doğuştan böbrek rahatsızlıkları, kalp anomalileri, kistik higroma en çok görülen hastalıklardır. Zeka seviyeleri normalden düşük bireylerdir.

_Kısa boy
_Limfodema el ve ayaklarda şişkinlik
_Göğüs kafesi farklılığı
_Düşük saç bitişi
_Düşük kulak çizgisi
-Kısırlık
_Amenore (adet görmeme)

Yeni doğan her 2000 kız çocuğunun birinde Turner sendromu görülmektedir.

Yarık dudaklılık, Yarık damak...

Çevresel faktörlerin neden olduğu anormallikler:
Kimyasal maddeler, ilaçlar ve radyasyon gibi çevresel etkenler gelişme dönemindeki çocuklar yanında döl yatağındaki bebekler üzerinde de olumsuz etkiler yaratır.Bu etkiler sonucu bazı anormallikler ortaya çıkar.İnsan embriyosu döl yatağında çok iyi korunmakla beraber çevresel etmenler embriyo üzerinde genellikle daha fazla olumsuz etkilere neden olur.

Anne tarafından alınan bazı ilaç ve kimyasal maddeler embriyo hücrelerinin yapısını bozabilir veya bölünme hızlarını etkileyebilir.Sonuçta embriyoda hatalı organ oluşumu ortaya çıkabilir.Örneğin ; kolsuz, bacaksız ya da eksik parmaklı bebeklerin doğması genellikle bu tür çevresel etkenlere bağlı anormalliklerdir.

Bebeğin sağlıksız olarak doğmasındaki temel nedenler:

Doğum öncesinde ve gebelik döneminde meydana gelen mutasyonlar,
Yetersiz beslenme,
Hamileliğin ilk 3-4 ayında radyoaktif ışınlara maruz kalınması,
Annenin aldığı sigara,alkol ve uyuşturucular,
Virüslerin neden olduğu hastalıklar,
Hamileliğin ilk 4 ayında kızamıkçığa yakalanan kadınların çocuklarında kafa küçüklüğü,geri zekalılık ve sağırlık gibi durumlar görülebilir.

Embriyon ; annenin beslenmesinden,ruhsal durumundan, darbelerden ve aşırı zorlamalardan olumsuz
etkilenir.

>>>Devamı için aşağıdaki adresi kullanarak sunumun tamamını bilgisayarınıza indiriniz.

Yazar: Bilinmiyor

Sunuda geçen diğer konular: DOĞUMSAL ANORMALLİKLER , DOWN SENDROMU , TURNER SENDROMU, YARIK DAMAK , YARIK DUDAK

--> BİYOLOJİ SUNUMLARI SAYFASINA DÖN <--

Büyüme ve Gelişme Nelerden Etkilenir Adlı Sunumu İndir

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder